Příklady - nahlédnutí do projektů.

  • Distance Learning Program.

    V nově otevřeném Digitálním centru na CERGE-EI byl na jaře 2020 spuštěn pilotní projekt dálkového bakalářského a magisterského studia – Distance Learning Program. Pilotního projektu se během jarního semestru zúčastnily čtyři univerzity z Kosova, Gruzie, Kyrgyzstánu a Ruské federace.


    Cílem Distance Learning Programu je pomoci podfinancovaným a izolovanějším univerzitám, aby mohly zaplnit mezery ve svých osnovách. Po úspěchu pilotního jarního semestru se program rozšířil jak v počtu vyučovaných kurzů, tak v zúčastněných univerzitách. Zatímco z krátkodobého hlediska program umožňuje zúčastněným univerzitám rozšířit nabídku kurzů, dlouhodobějším cílem je budování místních kapacit. Záměrem je, aby zúčastněné instituce mohly být schopny tyto kurzy realizovat bez vnější podpory.

  • Ekonomické a bezpečnostní dopady (sub)urbanizace.

    Nadací podpořený projekt z let 2012–2013 autorského kolektivu Vladimíra Šilhánková, Michael Pondělíček, Miroslav Pavlas a Martin Maštálka, který úspěšně završilo vydání monografie s názvem Ekonomické a bezpečnostní dopady (sub)urbanizace, kterou vydalo Civitas Per Populi, Hradec Králové 2013.

    Předmětem projektu bylo dokončení originálního výzkumu, který byl zaměřen na sledování ekonomických a bezpečnostních dopadů (sub)urbanizace na fungování našich obcí a měst.


    Šlo o unikátní mezioborový výzkum, do kterého byli zapojeni studenti a pedagogové oboru Regionální rozvoj na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice, a který probíhal průběžně od roku 2009 a shromáždil řadu nových a dosud nedoložených poznatků o (často velmi negativních) ekonomických dopadech nového územního „developmentu“ a celkově (sub)urbanizačního procesu na fungování našich měst a obcí.

    Cílem projektu bylo získané poznatky z výzkumu sumarizovat a vydat formou odborné monografie, čemuž se i stalo. Jak již bylo řečeno, do výzkumu byli zapojeni i studenti, kteří přinesli celou řadu zajímavých a neotřelých náhledů na danou problematiku.

    Monografie je určena odborné veřejnosti a studentům v oblasti veřejných financí, urbanistické ekonomie, environmentální ekonomie, regionálního rozvoje, urbanismu, veřejné správy apod.

    Knihu je možné objednat u vydavatele e-mailem na adrese: civitasperpopuli@gmail.com.

  • Podpora ekonomického vzdělávání a výzkumu na CERGE-EI.

    Co si představit pod konkrétní podporou ekonomického vzdělávání, výuky a výzkumu na CERGE-EI?
    Jako příklad uvádíme čerpání daru od Benson Oak v akademickém roce 2012/2013.

    Z daru byly podpořeny:

    • Mobilita studenta doktorského studijního programu

    • Knihovna CERGE-EI – nákup databáze

    • Semináře významných ekonomů tzv. „Seminar Series“

    • „Distinguished Speakers Series“,

    • Cestovní náklady na zahraniční konference.

    CERGE-EI jako příjemce daru vždy dbá na akademický růst svých studentů a doporučuje studentům navštívit prestižní zahraniční univerzity. Právě na těchto cestách, tzv. mobilitách, se studenti seznámí s mnoha zajímavými osobnostmi a jejich výzkumnou činností. Díky pobytům a působení na těchto univerzitách velice často naváží odbornou spolupráci s kolegy ze zahraničí. Jednou z podpořených aktivit byla mobilita studenta doktorského studijního programu Lashy L.

    Nejen studenti, ale i akademičtí pracovníci při své práci potřebují pracovat s kvalitními databázemi. Pro Knihovnu CERGE-EI byla z daru zakoupena databáze OECD iLibrary. OECD iLibrary je informační služba poskytující plné texty knih, periodik a dokumentů OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development) a patří mezi významné zdroje statistických dat a analýz produkovaných OECD, z kterých jsou čerpány informace pro výuku a výzkum. Informace a statistické údaje jsou zaměřeny na klíčové oblasti OECD zemí jako je ekonomika, vzdělání, energetika, životní prostředí, finance a investice, správa, průmysl a služby, věda a technika, sociální problematika, obchod, doprava, regionální rozvoj aj.

    Z daru bylo dále financováno celkem 31 návštěv zahraničních odborníků, kteří na CERGE-EI prezentovali výsledky svého výzkumu v rámci Research Seminar Series. Přednášející většinou pocházejí z ekonomických kateder věhlasných světových univerzit a obchodních vysokých škol (Business School). Zmiňme jich alespoň několik: Princeton University, Northwestern University, University of Oxford, Max Planck Institute, Toulouse School of Economics a další. Tyto semináře jsou velmi důležité – pomáhají studentům rozvíjet jejich výzkumné záměry a zároveň slouží k výměně nejnovějších poznatků v oboru.

    Co může být pro studenta přínosnější než přednáška laureáta Nobelovy ceny? Část finančních prostředků byla vynaložena na zajištění návštěvy nositele Nobelovy ceny za ekonomii prof. Erica Maskina v rámci Distinguished Speakers Series. Přednáška prof. Maskina se setkala s obrovským zájmem veřejnosti i médií.

    Část daru byla použita na pokrytí cestovních nákladů na zahraniční konferenci na tzv. Job Market, který proběhl v San Diegu ve Spojených státech. Přítomnost zástupců CERGE-EI na podobných konferencích umožňuje osobně najímat ty nejlepší ekonomické odborníky pro posílení mezinárodního týmu výzkumníků a pedagogů na CERGE-EI.

  • Experti do škol.

    Mezi projekty, které mohou být v rámci výběrových řízení podpořeny, je pořádání seminářů, panelových diskusí a konferencí. Jeden z podpořených projektů cílil na ty nejmladší studenty – na studenty středních škol. Šlo o projekt z našeho 14. ročníku grantových programů - přednášky pro studenty středních škol.

    Účelem projektu „Experti do škol“ bylo seznámit studenty středních škol v České republice s aktuálním ekonomickým děním z pohledu uznávaných českých ekonomů z řad vysokoškolských pedagogů a finančních odborníků.

    Cílem bylo přiblížit studentům ekonomii v praxi a motivovat je ke studiu na vysokých školách s ekonomickým zaměřením.

    Uspořádané přednášky:

    - Bankovní sektor a jeho význam pro ekonomiku
    - Boj bank proti legalizaci výnosů z trestné činnosti
    - Česká republika a přijetí Eura
    - Česká republika v Evropské unii (ekonomické otázky)
    - Finanční gramotnost aneb jak se nedostat do finančních problémů
    - Korupce
    - Krize a budoucnost eurozóny
    - Lichva v českých dějinách
    - Migrační krize EU
    - Mzdová problematika z pohledu zaměstnanců a zaměstnavatelů v porovnání s OSVČ
    - Peníze a jejich padělání
    - Platební karty
    - Podnikatelské minimum
    - Politiky a rozpočet EU
    - Rizika v bankách a jejich řízení
    - Rozpočet Evropské unie
    - Spotřební úvěry – Na co si dát pozor při sjednávání tohoto typu úvěrů
    - Stav globální ekonomiky a ekonomiky ČR
    - Střípky z historie bankovnictví
    - Úvěry
    - Veřejné finance
    - Změny v účetnictví podnikatelských subjektů od 1. 1. 2016

Nic nás netěší víc než úspěšně dokončený projekt podpořený naší nadací.